Príbeh: otehotnenie s endometriózou a zápalmi močových ciest

ilustratívny obrázok

S Jankou sme sa poznali od plienok. Bývali sme na rovnakom sídlisku v Banskej Bystrici, hrávali sme sa spolu na piesku. Potom sa naše cesty na dlhé roky rozišli. Znova nás spojila rovnaká diagnóza - endometrióza. Jankina mama náhodou narazila na rozhovor so mnou v časopise, venovaný prírodnej liečbe neplodnosti, a spoznala vo mne dieťa, s ktorým sa jej dcéra pred rokmi hrávala :-) Janka ma kontaktovala cez sociálne siete a porozprávala, čo ju trápi.

Príbeh

Janka absolvovala prvú operáciu endometriózy v apríli 2016. Už pred operáciou dlhodobo pociťovala symptómy a mala podozrenie na endometriózu.

Pri operácii boli odstránené zrasty na črevách. Po operácii sa jej zdravotný stav výrazne zlepšil - prestalo ju trápiť nadúvanie, zlepšila sa pravidelnosť menštruácie. Približne rok po operácii sa však začali zhoršovať gynekologické symptómy - prvé tri dni menštruácie zase bolesti, zosilnenie krvácania.

Janka ma preto v januári 2018 požiadala o pomoc s prírodnou liečbou endometriózy. Odporučila som komplexnú prírodnú liečbu, výživové doplnky a terapie ktoré sa mi osvedčili pri endometrióze (viac na stránkach fertility.sk).

Už po mesiaci prírodnej liečby bolo evidentné výrazné zlepšenie symptómov endometriózy pri menštruácii -  Janka už nepotrebovala žiadne lieky proti bolesti, a kŕče zvládla vďaka hlbokému dýchaniu "do brucha". Tento výsledok inšpiroval aj jej manžela, aby sa pridal k diéte. Spoločne obmedzili potraviny spôsobujúce zápal (biela múka, cukor, margaríny, vysoko spracované potraviny) a nasadenie výživových doplnkov s protizápalovým účinkom (rybí olej, kurkuma a ďalšie). Predtým partner býval často chorý, mával zápal močových ciest. Od nasadenia diéty bol chorý len raz.

V decembri mi Janka napísala: "Čakám bábätko, som v 11tt. Tebe vďačím z veľkej časti za informácie o endometrióze a cez tvoje zdieľanie poznania som sa mohla dostať až sem."

Zhruba po deviatich mesiacoch od začatia prírodnej liečby Janka otehotnela. Ak všetko dobre pôjde, bábätko by sa malo narodiť v lete 2019.

Jankin liečebný režim

Výživové doplnky

Po zobudení nalačno: prvé tri mesiace som užívala aloe vera 2x denne - ráno a večer (som krvná skupina A).
Prvých šesť mesiacov som užívala vitex.

Pred raňajkami aj večerou sme si obaja dávali serrapeptázu (do otehotnenia).

Na raňajky sme mali vločky/kašu

  • ovsená, ryžová, pšenová kaša
  • mleté ľanové, sezamové, chia semiačka
  • 3 para orechy namočené cez noc
  • škorica mletá
  • ovocie (čerstvé alebo sušené)

K raňajkám sme si dali 1-2 ČL ľanového oleja, prípadne tabletu omega 3 z morských rias (algae) a nasledovne doplnky: Zn, C, D3 a ja N-Acetyl Cysteín.

Kávu som nahradila cikorkou (čakankový nápoj) - prebiotikum a k nej som si dala probiotikum.

K obedu máme vitamíny B a horčík.

Počas dňa som si urobila nápoj z havajskej spiruliny a šťavy zo zeleného jačmeňa, prípadne som si to zamiešala do ranného smoothie, ktoré som si robila na jar či v lete, keď bolo čerstvé ovocie a zelenina.
Každý deň som si dávala lyzičku ashwagandha prasku a včelí peľ (pomohol mi prekonať chuť na sladké) a cca kazde dva-tri dni sme pili macu peruánsku.

K večeri som užívala kurkumu, chvíľu aj quercetin, tekutý jód a pred spaním vápnik.

Prvých šesť mesiacov som denne užívala dve ČL pestreca mariánskeho (večer).

Zmeny v stravovaní

Nasa strava je založená na rastlinnej baze, obmedzili sme mäso, okrem rýb. Výnimočne sme si dali hydinu. Používame za studena lisované oleje, prevažne olivový a kokosový. Nevyprážame, varíme, paríme, pečieme na papieri.

Ja som obmedzila mlieko a mliečne výrobky. Výnimočne si dám ovčí jogurt, ovčiu bryndzu a kozí syr.
Alkohol a rafinovaný cukor je na blackliste už viac ako rok.

Prve tri mesiace som striktne vylúčila lepok a neskôr som pomaly začala zaraďovať chlieb a celozrnné pečivo. 

Koreniny a bylinky

Pri varení často používame kurkumu, zázvor, bylinky.
Pri čajoch som zo začiatku experimentovala. Nakoniec som sa ustálila na odporúčaniach od Gabriely Tuatti, ktorá radí piť týchto šesť bylin najskôr oddelene, a ak pôsobia priaznivo, tak aj ako zmes: medovka, žihľava, rebríček, materina dúška, harmanček a nechtík.

Od nej som sa tiez dozvedela, ze mäta sa používala ako prirodzená antikoncepcia. My sme mätu pili denne obaja, keďže sme netušili, ze môže mať aj takéto účinky. Od septembra sme ju úplne prestali piť a v októbri som otehotnela.

Terapie a systémové opatrenia

Ďalšia vec, ktoru som začala skúmať sú esenciálne oleje. Od septembra som zaradila olej copaiba, ktorý som si dávala pod jazyk – 2 kvapky ráno a večer.
Taktiež som používala boswelliu (frankincense - kadidlo), ktorú som si po zmiešaní s jojobovým olejom masírovala do pokožky pri masáži.

Praktizovala som akupresúrnu masáž na podporu plodnosti v súlade s fázami menštruačného cyklu.

Približne každé štyri dni som si robila ricínove obklady od prvého dňa cyklu po ovuláciu.

Raz za týždeň až dva som si robila kúpeľ v soli (Mg, Meine Base od Jentschuru).

Snažili sme sa ísť každý deň na prechádzku na 45-60 minút.

Keď som si spomenula, praktizovala som dýchanie do brucha.
Počas menštruácie a kŕčov som dýchala do brucha stále a tak sa mi darilo kŕče uvoľňovať.

Úplne som vymenila kozmetiku a čistiace prostriedky za prírodné a ekologické, nepoužívame parfémy.

Psychika a vzťahy

No a na záver to najdôležitejšie - každodenne stíšenie sa, modlitba, meditácia (podľa toho ako si to kto potrebuje nazvať), vďačnosť za dar života a všetky ostatné dary, ktorých sa mi každý deň dostáva a nie sú samozrejmosť.

Pracujem tiež na ozdravení vzťahov po ženskej línii. Verím, že sme na dobrej ceste, a podarí sa nám úspešne vyriešiť aj túto stránku choroby.

Zaplnila som takmer dve A4 a ani sa mi nechce veriť, že toto všetko sme urobili. Keby mi to niekto pred rokom a pol povedal, asi by som si len neveriacky poklepala po čele. Avšak túžba naplniť život tým ozajstným zmyslom ženie človeka vpred a dáva mu silu aj na zdanlivo nemožné činy.

Záverečné slovo autorky

Mám veľkú radosť z Jankinho úspechu a držím jej palce :-)

Predpokladám, že svoju rolu na úspešnom otehotnení zohrával aj fakt, že zmeny životosprávy dodržiaval aj Jankin manžel. Viaceré štúdie potvrdili, že ak ozdravné opatrenia dodržujú obaja partneri, má to pozitívny vplyv na ich fyzické zdravie, ale aj partnerskú solidaritu a harmóniu, čo je pre otehotnenie nepochybne tiež dôležité.

U Jankinho partnera bolo zrejme narušené trávenie a tým pádom aj imunita, je možné že prítomnosť zápalu v močových cestách narušovala nielen tvorbu spermií, ale mohla byť tiež príčinou predráždenia slizničnej imunity u partnerky, čo mohlo brániť v otehotnení. Súčasné zlepšenie životosprávy, dodržiavanie protizápalových opatrení u oboch partnerov a preliečenie zápalu preto bolo zrejme významným krokom k otehotneniu.

Rada by som týmto povzbudila aj iných mužov - partnerov žien s endometriózou alebo aj inými príčinami neplodnosti, aby sa pri snažení o otehotnenie neváhali pridať k opatreniam, ktoré dodržujú ich partnerky. Máloktorý muž má v tomto síce toľkú trpezlivosť a odhodlanie ako žena túžiaca po bábätku, ale každá snaha a pokrok sa počíta :-)

Príbeh pre Vás spracovala Helena Bieliková, Fertility konzultant

Poznámka autorky: v záujme zachovania súkromia zúčastnených príbeh neuvádzam s pravým menom.


Ak Vás tento príbeh zaujal alebo inšpiroval, neváhajte ho preposlať alebo zdieľať s Vašimi známymi. Často je to práve príbeh s dobrým koncom, čo nám dodá silu do ďalšieho boja s chorobou. Ak máte aj Vy zaujímavý príbeh o uzdravení alebo otehotnení pomocou prírodnej liečby, napíšte mi ho na mail info@fertility.sk - bude mi cťou ho pridať na moje stránky.