13.03.2019

Príbeh: Čakanie na "fazuľku"

ilustratívny obrázok

Jedného dňa si chcem povedať: „Je mi dobre, cítim sa skvelo“. A ako zvykneme s priateľom hovoriť, miesto cysty sa na ultrazvuku objaví malá „fazuľka“. Čaká ma ešte dlhá cesta, no som pevne rozhodnutá sa nevzdávať. Je to o tom, že naše telo sa rozhodlo dať nám najavo, že potrebuje zmenu, lásku, starostlivosť. A ja tomu svojmu toto všetko chcem dať.

Môj príbeh sa začal písať ešte v časoch puberty. Ako 15ročná som navštívila gynekológa práve kvôli bolestivej menštruácií. Lekár mi v dobrej viere predpísal antikoncepciu. Zo strachu, že bolesti sa vrátia som ju brala dlhých 7 rokov, až kým som si neuvedomila, že moje telo ju začína odmietať a bolesti sa vrátili. A ja som antikoncepciu vysadila.  

Nie veľké, nie silné, ale vrátili. Po odsťahovaní sa z rodiska som si našla nového lekára, ktorý bol milý, ústretový, chápavý a vždy mi všetko vysvetlil. Skrátka považovala som ho za odborníka. Čas plynul a ja som miernym bolestiam nepripisovala veľkú váhu, veď všetky kamošky majú bolesti. Vraj je to normálne....

Celý kolotoč sa naplno rozbehol na Veľkú noc v roku 2018 keď som sviatky trávila na návšteve u rodičov. Začala ma bolieť ľavá noha od bedra až po prsty. Bolo to niečo medzi bolesťou a tŕpnutím. Dokonca ju neviem k ničomu ani prirovnať. Cítila som tlak na stehne a zrazu som sa nevedela pohnúť lebo celá noha mi stŕpla. Keď bolesti neprechádzali nasledovala návšteva ortopéda, neurológa, flectorove obklady, pichanie si injekcií do svalu... Nič nezaberalo. Začínala som mať pocit, že ľudia v mojom okolí si myslia, že s vymýšľam. Dokonca som tento pocit mala niekedy aj ja sama. Naozaj to bolí? Alebo je to už len výplod mojej fantázie, veď predsa nepotrebujem na seba upozorňovať svoje okolie...

Nasledujúci mesiac sa objavila menštruácia, o pár dni skôr ako by mala, ale pripisovala som to väčšiemu stresu, nakoľko som pracovala v bankovníctve a plniť plány nebolo vždy jednoduché. V práci som zvracala, nevedela dostať do seba kúsok jedla a musela odísť domov, kde som 2 dni preležala v teplotách. Ten pocit zúfalstva, že si neviete pomôcť neprajem nikomu. V tomto prípade už aj priateľ šípil, že nie všetko je v poriadku a v noci vstával ku mne ako k malému dieťaťu, len aby mi obkladmi troška zmiernil bolesti, hoci on sám ráno vstával do práce.

Na ceste za zmenouNasledovala návšteva lekára, ktorý mi po ultrazvuku potvrdil nález na ľavom vaječníku. V tom čase sme nepoznali charakter cysty, prebehli vyšetrenia kde verdikt znel: endometrioza na ľavom vaječníku vo veľkosti 6x4 a 2x3). Môj lekár bol veľmi milý a všetko mi vysvetlil. V júni, deň pred narodeninami (viete si predstaviť ten plač a zúfalstvo) mi robili laparoskopickú operáciu. Všetko vyzeralo v poriadku, na kontrole sa nič neobjavilo a ja som dostala lieky – vraj, aby sa zamedzilo tvorbe nových zrastov. V lekárni som si vyzdvihla „zázračný vissane“, a už pri zdesenom pohľade lekárničky mi bolo jasné, že tentokrát si príbalový leták poriadne prečítam.

Ostala som zhrozená, avšak veriac úsudku lekára som ho začala užívať. Dlhých 6 mesiacov... Ten pokoj a kľud keď nemáte bolestivú menštruáciu, teda, vlastne nemáte ju vôbec? Bolo to oslobodzujúce. Dokonca ustúpila bolesť nohy. Vysvitlo, že cysta pravdepodobne zatlačila nervy, ktoré spôsobovali tieto bolesti. Užívanie týchto liekov ale zanechalo následky.... prišla som o krásne kučeravé vlasy, ostalo mi pár „trsov“ na hlave, začali sa mi štiepiť nechty, objavil sa kožný ekzém a kopec ďalších.... vysvitlo, že tento liek pre mňa nebol liekom.

Samozrejme, mala som prečítaných kopec článkov, kde sa uvádzalo, že sa diagnózy už nikdy nezbavíte, je súčasťou vášho života, môže sa vrátiť, že pri liečbe môžu nastať vedľajšie účinky, ale tie po čase zmiznú. Verila som tomu a nepripúšťala si opak...  

No zmýlila som sa. Koncom januára som začala mať opäť bolesti v ľavej nohe a podľa príznakov som tušila, že „kamoška endo“ sa vrátila. Februárová kontrola to potvrdila 9,4x6cm opäť na ľavom vaječníku. Verdikt lekára: odstrániť to celé, vrátane vaječníka. Na môj zdesený pohľad a otázku čo sa s tým dá robiť len kývol plecom, nič. Len vybrať. Jeho postoj sa zmenil, mala som pocit, že ho obťažujem. Odišla som s tým, že si to premyslím. Viete, za pár mesiacov mám 28 rokov. Zatiaľ nemám deti, ale v budúcnosti ich určite chcem mať a prísť o jeden z vaječníkov, pokiaľ nie je až tak poškodený mi neprišlo ako riešenie, keďže ani toto nie je cesta sa endometriózy zbaviť. Po návrate z kontroly nasledoval plač, zúfalstvo, odmietanie seba samej, hádky s priateľom. Obviňovala som sa za to všetko. Hľadala príčiny.

Nakoniec som sa jedno ráno zobudila a povedala si, nie si na tomto svete sama a je čas niečo zmeniť. Po 4 rokoch práce v bankovníctve, ktorá ma veľmi bavila som sa rozhodla odísť – dala som výpoveď. Zbaviť sa stresu a nepokoja.

Ostala som doma a začala som pátrať. Oveľa intenzívnejšie ako pred prvou operáciou. Našťastie som natrafila na články a kopec informácií na stránkach endoinfo.sk a fertility.sk, ktoré ma utvrdili v tom, že nádej zomiera posledná. Operáciu zatiaľ odkladám. Preto som sa rozhodla vyskúšať prírodnú liečbu. Nakúpila som kopec vitamínov, výživových doplnkov, čajov,... proste všetko o čom som vedela že nemám alergiu, že viem že môžem pokojne užívať.

S priateľom sme zmenili jedálniček. Veď: „nenechám ťa v tom samu“, zneli jeho slová. A tak som sa do toho pustila. Každú časť dňa mám rozdelenú, viem kedy užiť nejaký vitamín, kedy vypiť čaj, kedy si dopriať odpočinok, dlhú prechádzku. Neviem sa dočkať kedy bude teplejšie a vytiahneme bicykle a korčule. Jedného dňa si chcem povedať je mi dobre, cítim sa skvelo. A ako zvykneme s priateľom hovoriť, miesto cysty sa na ultrazvuku objaví malá „fazuľka“.

Čaká ma ešte dlhá cesta, no som pevne rozhodnutá sa nevzdávať. Nie sme totižto na to samé. Ľudia by sa mali dozvedieť, že mať bolestivú menštruáciu nie je normálne, nie je to tým, že sme slabé a nestrpíme bolesti. Je to o tom, že naše telo sa rozhodlo dať nám najavo, že potrebuje zmenu, lásku, starostlivosť. A ja tomu svojmu toto všetko chcem dať.

Marec je mesiac povedomia o endometrióze. Lepšie povedomie o endometrióze znamená rýchlejšiu diagnostiku a menej zbytočného trápenia.

EndoAwareness 2019

Viac o endometrióze sa dozvietev článku EndoAwareness 2019


Ak Vás tento príbeh zaujal alebo inšpiroval, neváhajte ho preposlať alebo zdieľať s Vašimi známymi. Často je to práve príbeh s dobrým koncom, čo nám dodá silu do ďalšieho boja s chorobou. Ak máte aj Vy zaujímavý príbeh o uzdravení alebo otehotnení pomocou prírodnej liečby, napíšte mi ho na mail info@fertility.sk - bude mi cťou ho pridať na moje stránky.