O Endoinfo.sk

ilustratívny obrázok

Endometrióza je záhadné ochorenie, ktoré postihuje približne 176 miliónov žien. Endometriózou trpí 10 až 15 percent žien v plodnom veku. 10 až 15% je obrovské číslo - znamená to, že touto chorobou trpí každá ôsma až desiata žena. Ako je teda možné, že len približne 20% laickej verejnosti už niekedy o tejto chorobe aspoň počulo? Ako je možné, že napriek značnému rozšíreniu endometriózy v súčasnosti neexistuje definitívna liečba endometriózy? Ako to, že v priemere trvá 7,5 roka, kým je endometrióza diagnostikovaná?

Až 56% žien si myslí, že by boli diagnostikované skôr, keby ich lekár mal lepšie povedomie o endometrióze. Až 33% žien s endometriózou si od svojho lekára vypočulo, že všetky symptómy si vymýšľajú - že je to len v ich hlave.

Ženu s endometriózou môžu trápiť silné bolesti, navonok však vyzerá úplne zdravo. Nízke povedomie o príznakoch a prejavoch tejto choroby vedie k podceňovaniu miery utrpenia, ktoré žena prežíva. Ak sa žena pokúsi vyhľadať pomoc, opakovane sa stretáva s odmietaním, nepochopením, zľahčovaním.

Pochopenia a pomoci sa obvykle nedočká u rodiny, známych, ale často žiaľ ani u mnohých menej skúsených lekárov. Ak lekár nemá dostatočné povedomie o tejto chorobe, a ak endometrióza nepokročila dosť na to, aby bola viditeľná na ultrazvuku alebo citeľná pri palpačnom vyšetrení (pohmatom), napriek pravidelným gynekologickým vyšetreniam môže endometrióza unikať pozornosti celé roky, a jediná liečba ktorú žena dostane, sú lieky proti bolesti.

EndometriózaEndometrióza však nie je len o bolesti. Pokiaľ endometrióza nie je včas diagnostikovaná, spôsobuje zápal, rozsiahle zjazvenie a zrasty na reprodukčných orgánoch, ale aj na črevách, močovom mechúri, či pobrušnici. Endometrióza môže spôsobiť trvalé, nezvratné poškodenie vnútorných orgánov, stratu plodnosti, v extrémnych prípadoch aj smrť  dôsledku vykrvácania alebo sepsy.

Žena s endometriózou je až príliš často ponechaná sama na seba. Okrem fyzických symptómov sa musí navyše vysporiadať aj s pocitom nepochopenia, odmietnutia, zrady, osamelosti, depresie. Sú známe mnohé prípady, kedy ženy s endometriózou nenašli iné východisko zo svojej neznesiteľnej situácie, ako smrť. Často to boli mladé ženy, ktoré endometrióza pripravila o všetku radosť zo života, zostala len samota, strach a utrpenie. Nikto im nevedel pomôcť, nevládali ďalej žiť.

Urobme niečo, aby takéto situácie nemuseli nastávať.

Pomôžte zvýšiť informovanosť verejnosti aj zdravotníkov. Lepšia informovanosť o príznakoch, prejavoch a možnostiach liečby endometriózy ušetrí ženám roky zbytočného utrpenia.

Včasná diagostika endometriózy je nevyhnutná pre optimálny postup liečby a prevenciu nezvratných škôd na zdraví a plodnosti.

Podporte projekt endoinfo.sk.

Ako môžete pomôcť?
  • Oboznámte sa s prejavmi a príznakmi endometriózy - môže sa týkať nielen Vás, ale aj iných žieny či dievčat vo Vašom okolí, ktoré zatiaľ neboli diagnostikované. Poskytnutím informácie môžete pomôcť urýchliť odhalenie príčiny problémov. Včasná diagnóza je kľúčová pre úspech liečby!
  • Zdieľajte odkaz na stránky endoinfo.sk - pomôžete šíriť informácie k ďalším ľuďom, ktorí ich môžu potrebovať.
  • Zdieľajte svoj príbeh - popíšte Vašu osobnú skúsenosť s endometriózou. Príbehy pomáhajú lepšie pochopiť vnútorný svet žien s endometriózou, a ďalším ženám s endometriózou pomôžu pochopiť, že so svojím trápením nie sú samé. Svoj príbeh môžete zaslať na mailovú adresu info@fertility.sk. Vopred ďakujem za Váš čas a ochotu.
  • Pridajte sa k práci na projekte - hľadáme ľudí na podporu marketingu, distribúciu letákov či ďalšie aktivity na podporu projektu endoinfo.sk
  • V neposlednom rade hľadáme sponzorov na financovanie chodu webových stránok a tlače letákov. V prípade záujmu o sponzorstvo nás kontaktujte na maili info@fertility.sk alebo telefóne +420 776 311 013.

Autorské práva

Obsah informačných brožúr (pripravujeme) je možné kopírovať a šíriť pre informačné účely s uvedením zdroja a autora textu. Viac o autoroch týchto stránok.

Prehlásenie

Texty na tejto stránke majú informatívny charakter. V prípade pochybností konzultujte situáciu s Vašim ošetrujúcim lekárom, či terapeutom špecializovaným na danú metódu.

Ak máte endometriózu a chceli by ste prekonzultovať možnosti liečby, či naplánovať operáciu, obráťte sa na lekára špecializovaného na liečbu endometriózy. Zoznam špecialistov nájdete v sekcii Kontakty.