19.12.2017

Život s endometriózou

ilustratívny obrázok

S endometriózou sa dá žiť. Keď raz endometrióza zavíta do Tvojho života, život už pravdepodobne nikdy nebude taký, ako predtým. Aký bude Tvoj život s endometriózou? To záleží predovšetkým od Teba.

Endometrióza je spôsob, akým  nám telo oznamuje, že nevládze ďalej fungovať tak, ako doteraz. Nehnevajme sa preto na seba. Starajme sa o svoje telo s láskou a pozornosťou, učme sa vnímať jeho jemné signály.  Ak máme dobre vyživené, pevné a pružné telo a spokojnú dušu, endometrióza bude vždy ťahať za kratší koniec.

Môžeme žiť plnohodnotný spokojný život, mať deti, športovať, chodiť medzi ľudí. A ak si neviete rady, nebojte sa požiadať o pomoc.

Odkazy žien s endometriózou

Čo by ženy s endometriózou chceli odkázať ostatným v podobnej situácii?

"Najlepším liekom na všetky bolesti sveta je láska. Milujte a chráňte svoje telo, lebo iné v tomto živote nedostaneme." Helena Bieliková

"Je důležité být si vědom toho, že vás nikdo jiný než vy sami nevyléčí. Ani lékaři, ani bylinky, ani léčitel nebo šaman. Dokud tomu sami nebudete věřit."
Gabriela Tuatti pre Kalíšek.cz

"Nevzdávaj to, a začni žiť :) Maj sa rada taká, aká si. Aj s endo sa to dá. Neboj sa, nikdy nie si sama. Vyhľadaj si informácie, ale pozor iba tie vierohodné, nakoľko ľudia "radi" dopomôžu. Ty na to máš, ty to predsa nevzdáš :)." Andrea G.

"Odkazujem ženám, aby to nevzdávali, hľadali informácie o možnostiach prírodnej liečby a nebáli sa toho " Erika K.

"O tom, že mám endometriózu, som sa dozvedela len tento rok. Môj odkaz... Veriť v samu seba a to, čo hovorí Tvoje srdce to je to najdôležitejšie. A že príroda a pozitívna myseľ je najlepší lekár." Kamila C.

"Nezatvárajte oči pred touto chorobou. Nehnevajte sa na seba preto, že ste chorá, prijmite to a začnite s prírodnou liečbou hneď. Hľadajte informácie a skúšajte..." Saša H.

"Dobre si rozmysli, čo skutočne v hĺbke duše chceš a považuješ pre seba v danú chvíľu za najlepšie. Nasleduj svoju intuíciu. Len tak sa vyhneš sklamaniu a výčitkám, že si mala postupovať inak." Nina B.

"Ženám by som chcela odkázať, aby sa nevzdávali, snažili sa stravou pomôcť a hlavne sa nevzdávať. Stále hľadať špecialistov doktorov, ktorí aspoň niečo vedia o tejto chorobe, a snažia sa pomôcť aj bez liekov... My sami rozhodujeme ako sa voči tejto chorobe zachováme. Hlavne myslieť pozitívne, aj keď je to boj. Aj ja som dôkaz, že to ide: som tehotná, síce sa strašne bojím ale verím, že snáď to dotiahnem až do pôrodu." Katy K.

"Počúvajme vlastné telo a neriešme, čo si myslia ostatní. Verme, že všetko má svoju príčinu. Učme sa mať rady svoje telo, svoje nálady, hľadajme alternatívu, ktorá vo väčšine prípadov je pre nás vhodnejšia ako akákoľvek chémia s vedľajšími účinkami. Jedzme zdravo, hýbme sa a majme radi seba aj ostatných." Slavka R.

"Asi by som si odkázala: zdravá strava, viac pohybu, menej stresu a nepočúva toľko lekárov.. x operácií, x hormo.liekov a výsledky nulové." Eva H.

Slávne ženy s endometriózou

 • Padma Lakshmi, herečka a modelka
 • Whoopi Goldberg, herečka
 • Lena Dunham, herečka
 • Susan Sarandon, herečka
 • Emma Bunton, speváčka (Spice Girls)
 • Cyndi Lauper, speváčka, hudobná skladateľka a herečka
 • Sharon Stone, herečka
 • Hillary Clinton, politička
 • Marilyn Monroe, speváčka a herečka
 • Sheryl Crow, speváčka
 • Pamela Anderson, herečka a modelka


Autor článku: Helena Bieliková, Fertility konzultant