13.12.2017

Závažné komplikácie neliečenej endometriózy

Článok o možných dôsledkoch neliečenej endometriózy - pre silnejšie povahy.

Vnútorné krvácanie a zápal

Ložiská endometriózy reagujú na cyklické hormonálne zmeny, rovnako ako výstelka maternice - sliznica v ložiskách narastá, s príchodom menštruácie sa začne odlučovať a krvácať. Krvácanie spôsobuje zápal a intenzívnu bolesť. Vzájomné trenie orgánov s ložiskami endometriózy spôsobuje otvorenie ložísk a krvácanie do brušnej dutiny.

Zrasty

S koncom menštruácie sa krvácanie zastavuje, organizmus sa snaží zahojiť vnútorné rany a zakryť ich jazvovým tkanivom. Priľahlé orgány sa pritom dotýkajú a zrastajú jeden k druhému v miestach endometriálnych ložísk. Vznikajú zrasty medzi črevami, močovým mechúrom, maternicou, vaječníkmi, aj vnútri vajcovodov. Zrasty spôsobujú ešte viac bolesti, znemožňujú normálny pohyb orgánov,  a časom môžu pokryť orgány v brušnej dutine hustou spleťou tuhého väzivového tkaniva.  

Zrastami znehybnené črevá len s ťažkosťami posúvajú svoj obsah, trávenie sa spomaľuje. Spomalené trávenie vytvára priestor pre premnoženie patogénnych baktérii, narušuje sa imunita aj vstrebávanie živín.

Ložiská endometriózy na vaječníkoch rastú a vytvárajú cysty, ktoré môžu dosiahnuť veľkosť až 10 centimetrov. Týmto cystám sa zvykne hovoriť čokoládové alebo térové cysty, pretože obsahujú hnedú tekutinu (stará krv, ktorá nemá kam uniknúť a zostáva vnútri cysty). Ak cysta nie je včas diagnostikovaná a odstránená, môže prasknúť, pričom sa jej obsah vylieva do brušnej dutiny. Prasknutie endometriálnej cysty spôsobuje ukrutné bolesti, ktoré môžu byť sprevádzané intenzívnou nevoľnosťou, zvracaním, mdlobou. Obsah cysty v brušnej dutine spôsobuje masívny zápal a ďalšiu bolesť. V extrémnych prípadoch môže prasknutie cysty viesť k vykrvácaniu alebo sepse (otrava krvi).

Trvalá neplodnosť

Nediagnostikovaná, nedostatočne alebo nevhodne liečená endometrióza často vedie k trvalému poškodeniu reprodukčných orgánov - cysty môžu pohltiť a zničiť vaječníky, zrasty znepriechodnia vajcovoy, maternica môže byť poškodená adenomyózou (prerastanie výstelky maternice do hlbších vrstiev stien maternice), zápalom a zrastami.

Psychické dôsledky - osamelosť, depresia

Ženu s endometriózou môžu trápiť silné bolesti, navonok však vyzerá úplne zdravo. Nízke povedomie o príznakoch a prejavoch tejto choroby vedie k podceňovaniu miery utrpenia, ktoré žena prežíva. Ak sa žena pokúsi vyhľadať pomoc, opakovane sa stretáva s odmietaním, nepochopením, zľahčovaním. Pochopenia a pomoci sa obvykle nedočká u rodiny, známych, ale často žiaľ ani u lekárov.
Ak lekár nemá dostatočné povedomie o tejto chorobe, a ak endometrióza nepokročila dosť na to, aby bola viditeľná na ultrazvuku alebo citeľná pri palpačnom vyšetrení (pohmatom), jediná rada ktorú dostane je - menštruácia bolí, zvyknite si na to. Užite tabletku proti bolesti.

Žena s endometriózou je až príliš často ponechaná sama na seba. Okrem bolesti a strachu sa musí navyše vysporiadať aj s pocitom nepochopenia, odmietnutia, zrady, osamelosti, depresie. Zatiaľ čo okolie si neraz myslí, že svoje problémy len predstiera, aby získala viac pozornosti, realita je často taká, že žena s endometriózou sa učí predstierať že jej nič nie je, aby sa vyhla ďalšej bolestnej konfrontácii a odsudzovaniu.

"Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že bolesti vyvolané endometriózou boli intenzitou porovnateľné alebo aj horšie ako pôrodné bolesti. Zatiaľ čo pri pôrode sa žena obvykle stretne s pomocou, podporou, pochopením, žena s endometriózou nič také nezažije. Zatiaľ čo pôrodné bolesti trvajú niekoľko hodín a zakončené radostnou udalosťou narodenia bábätka, bolesti z endometriózy sa opakujú mesiac čo mesiac, pre mnohé ženy sú prítomné prakticky neustále. Pri pôrodných bolestiach vieme, že sú zmysluplné a potrebné. Pri bolestiach z endometriózy vieme, že niečo nie je v poriadku - pociťujeme strach, úzkosť, často nevieme čím je bolesť spôsobená, nevieme či niekedy skončí. Endometrióza málokedy zabíja priamo, ale veľmi často spôsobí, že si prajeme umrieť."
                                                                                     - Helena Bieliková, Fertility.sk

Sú známe mnohé prípady, kedy ženy s endometriózou nenašli iné východisko zo svojej neznesiteľnej situácie, ako smrť. Často to boli mladé ženy, ktoré endometrióza pripravila o všetku radosť zo života, zostala len samota, strach a utrpenie. Nikto im nevedel pomôcť, nevládali ďalej žiť.

Urobme niečo, aby takéto situácie nemuseli nastávať.