Všeobecné informácie o endometrióze

19.12.2017

Život s endometriózou

S endometriózou sa dá žiť. Keď raz endometrióza zavíta do Tvojho života, život už pravdepodobne nikdy nebude taký, ako predtým. Aký bude Tvoj život s endometriózou? To záleží predovšetkým od Teba.

18.12.2017

Diagnostika endometriózy

Pre optimálny výsledok liečby je dôležité diagnostikovať endometriózu čo možno najskôr. V záujme včasnej diagnostiky je potrebné verejnosť aj lekárov dostatočne informovať o výskyte a prejavoch endometriózy.

16.12.2017

Príčiny vzniku endometriózy

Príčina vzniku endometriózy je z lekárskeho pohľadu v súčasnosti nejasná. Vyvolávajúcim faktorom vzniku endometriózy často býva stres.

14.12.2017

Čo je endometrióza

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú buď v iných tkanivách maternice (vo svalovine) alebo mimo maternice, napríklad vo vajíčkovode, vo vaječníku, na črevách, v močovom mechúri, na pobrušnici alebo v rôznych iných orgánoch tela. Tieto ložiská každý mesiac reagujú na cyklické hormonálne zmeny, rovnako ako výstelka maternice - sliznica v ložiskách narastá, s príchodom menštruácie sa začne odlučovať a krvácať. Krvácanie spôsobuje zápal a intenzívnu bolesť.

13.12.2017

Závažné komplikácie neliečenej endometriózy

Článok o možných dôsledkoch neliečenej endometriózy - pre silnejšie povahy.

13.12.2017

Príznaky endometriózy

Endometrióza je ochorenie, ktoré prebieha skryto, bez vonkajších príznakov. Najčastejším symptómom endometriózy je bolesť v panvovej oblasti. Bolesti bývajú najsilnejšie v čase menštruácie, ale rôzne symptómy môžu byť prítomné v priebehu celého menštruačného cyklu. Na rozdiel od menštruačných bolestí ktoré prežívajú zdravé ženy však môže byť bolesť pri endometrióze taká silná, že ženu celkom vyradí z bežného života. Voľne predajné lieky na tlmenie bolesti často nie sú dosť silné na úplné prekonanie bolesti.