14.12.2017

Vplyv endometriózy na plodnosť

ilustratívny obrázok

Endometrióza negatívne ovplyvňuje kvalitu vajíčok, dráždi imunitu a môže spôsobiť problémy s otehotnením z imunologických príčin. Zrasty môžu tiež spôsobovať mechanické prekážky v otehotnení.

Hovorí sa, že zhruba 50% žien ktoré nemôžu otehotnieť majú endometriózu, a zhruba 50% žien s endometriózou má problémy s otehotnením. Komplikácie s otehotnením môžu byť hormonálne, imunitné, mechanické (zrasty, cysty) ale aj psychické.

Je dôležité mať na pamäti, že endometrióza síce môže skomplikovať a predĺžiť snaženie o otehotnenie, ale neznamená, že automaticky nebudete môcť mať deti. Mnohé ženy s endometriózou počali a donosili deti bez problémov, ďalšie k otehotneniu potrebovali pomoc, či už prírodnej medicíny alebo asistovanej reprodukcie.

Ak máte pocit, že by otehotnenie u Vás mohlo byť komplikované, alebo sa už nejaký čas neúspešne snažíte otehotnieť, neváhajte včas vyhľadať pomoc odborníkov. Čím skôr začnete svoju situáciu aktívne riešiť, tým väčšia je šanca, že sa dočkáte vytúženého bábätka. Odkladanie liečby môže spôsobiť druhotné komplikácie, ktoré znižujú pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia bábätka.

Dokonca aj v prípade, že zatiaľ nemáte vhodné podmienky pre počatie a výchovu dieťatka, môžete robiť mnohé preventívne opatrenia pre podporu a udržanie plodnosti.

Otehotnenie nevylieči endometriózu.

Možno ste sa stretli s názorom, že endometrióza zmizne (a vylieči sa) po tehotenstve. Možno Vám dokonca Váš lekár odporúčal otehotnieť, a tak sa endometriózy zbaviť. Žiaľ je to opodstatnené len čiastočne. Prečo je to tak?

Počas tehotenstva a nejaký čas po pôrode býva endometrióza neaktívna. Špecifické hormonálne zmeny v tehotenstve (vysoká hladina gestagénov, chýbajú periodické poklesy hladiny hormónov) väčšine žien v tehotenstve prinesie úľavu od symptómov endometriózy. 

Akonáhle sa po pôrode obnoví menštruačný cyklus, endometrióza sa môže kedykoľvek vrátiť. Niektoré ženy začnú pociťovať návrat symptómov endometriózy už niekoľko týždňov po pôrode, iné sú bez symptómov celé roky, alebo aj natrvalo. Symptómy endometriózy môžu byť po pôrode lepšie ale aj horšie ako predtým. Nie je možné spoľahlivo predvídať, ktorý prípad bude ten Váš.

Osobne sa domnievam (a mám odpozorované na ďalších ženách), že endometrióza sa zvykne zlepšiť po deťoch u tých žien, ktoré deti naozaj veľmi chceli, ale z rôznych dôvodov to nešlo. Samotné neúspešné snaženie o otehotnenie (prípadne aj hormonálna liečba neplodnosti) je pre telo veľký stres a záťaž, a každý stres endometriózu zhoršuje. Takže keď sa problém nedobrovoľnej bezdetnosti vyrieši, žena konečne otehotnie a porodí, ak sa potom dá do väčšej pohody, je určitá šanca ze sa priebeh endometriozy výrazne zlepší. 

Toto žiaľ nemusí platiť v prípade, že tehotenstvo alebo pôrod bolo nejakým spôsobom traumatizujúce, alebo nastali závažné komplikácie po pôrode - či už na strane matky alebo dieťatka.

U žien, pre ktoré tehotenstvo nie je plánované a želané, môže tiež platiť pravý opak - ak nie je spokojná s partnerom, alebo zostane na dieťa sama, ak sú problémy vo výchove dieťaťa, môže jej to pridať stres, ktorý predtým nemala, a stav sa naopak ešte zhorší, alebo dokonca prepukne endometrióza aj u tých žien, ktoré ju predtým nemali. 

Tehotenstvo môže endometriózu zhoršiť aj mechanizmami, ktore nesúvisia s psychikou - napríklad cez fyziológiu (povolené panvové dno) alebo mechanické narušenie orgánov - zrasty po cisárskom reze.

Nedá sa teda povedať, že tehotenstvo je zázračný liek na endometriózu. Vždy sa snažte vnímať svoje zdravie komplexne, a počúvať predovšetkým svoje telo a jeho potreby. 

Ak však raz máte diagnostikovanú endometriózu alebo adenomyózu a prajete si deti, určite je rozumné tehotenstvo neodkladať. Akonáhle máte po svojom boku vhodného partnera a vyriešené základné podmienky pre výchovu dieťaťa, tehotenstvo radšej neodkladajte. Dokončenie štúdia aj kariéra počká. Ak Vám však endometrióza zoberie vaječníky alebo spôsobí nepriechodnosť vajcovodov, neskôr už otehotnenie nemusí byť možné, alebo bude podstatne komplikovanejšie ho dosiahnuť.

Umelé oplodnenie a endometrióza.

Umelé oplodnenie môže pomôcť prekonať problémy s otehotnením spôsobené vynechávaním ovulácie, nepriechodnosťou vajcovodov alebo niektorými imunitnými či hormonálnymi faktormi. Buďte však opatrná pri použití syntetických hormónov, mnohé dokážu zhoršiť prejavy endometriózy.

Čítajte ďalej:

Šancu na úspešné otehotnenie pri asistovanej reprodukcii môžete podporiť aj vhodnou životosprávou a ďalšími prírodnými prostriedkami. Viac o prírodnej liečbe endometriózy.

Tehotenstvo s endometriózu.

Hormonálne zmeny a vynechanie menštruácie v tehotenstve ženám s endometriózou prináša úľavu od symptómov endometriózy.

Tehotenstvo s endometriózou nesie so sebou mierne zvýšené riziko potratu z dôvodu hormonálnej nerovnováhy (častý je nedostatok progesterónu), imunologických komplikácií, oslabeného panvového dna ale aj mechanických prekážok v dutine maternice (zrasty alebo ložiská endometriózy). Preto je vhodné preventívne pred otehotnením spolupracovať s odborníkmi, ktorí odporučia vhodné opatrenia na zmenšenie  týchto rizík (cvičenie na posilnenie panvového dna, dýchacie cvičenia, masáže, zmena stravovania, výživové doplnky či bylinky).

Tehotenstvo s endometriózou. Ilustratívny obrázok.

U žien, ktoré sa o otehotnenie snažili dlhšiu dobu, alebo prekonali spontánne potraty, môže svoju rolu zohrávať aj stres a strach o vývoj tehotenstva. Vtedy je vhodné aktívne pracovať s psychikou, pomáhajú dýchacie cvičenia, meditácie, pozitívne afirmácie, či iné metódy odblokovania stresu.

V prvom trimestri sa u žien s endometriózou môžu objavovať bolesti spojené s naťahovaním zrastov okolo maternice. Bolesti môžu byť charakter ťahavé alebo bodavé, môžu sa objavovať a zase miznúť v priebehu dňa. Ak sa intenzita bolestí stupňuje, a bolesti sú sprevádzané ďalšími príznakmi ako krvácanie z pošvy, zvýšená teplota alebo mdloba, vyhľadajte neodkladne svojho gynekológa.
V druhom a treťom trimestri sa už vplyv a riziká spojené s endometriózou zmenšuje, prípadné komplikácie už spravidla nesúvisia priamo s endometriózou.

Pôrod s endometriózou

Ženy s komplikovanejšou históriou endometriózy môžu pred pôrodom pociťovať zvýšený strach a úzkosť. Tieto emócie je vhodné spracovávať s predstihom, aby zbytočne neskomplikovali priebeh pôrodu. Pri pôrode by mala byť prítomná osoba, ktorej žena dôveruje - partner, kamarátka alebo dula (pôrodná asistentka).

Po pôrode je vhodné dôkladne skontrolovať placentu a overiť, či zvyšky placenty nezostali v maternici. Zvlášť u žien s adenomyózou alebo pri deťoch narodených po termíne je zvýšené riziko zadržania fragmentov placenty v maternici. Zadržaná placenta môže spôsobiť zápal alebo silné krvácanie pri dodatočnom odlúčení.

Vlastná skúsenosť

Po siedmich rokoch čakania na bábätko som sa tak veľmi tešila, až ho konečne budem môcť držať v náručí, že mi bolo celkom jedno, či bude pôrod bolieť a ako dlho bude trvať - hlavne aby dieťatko bolo zdravé. Pôrod som si maximálne užila, personál pôrodnice nevychádzal z údivu, ako sa môžem napriek silným kontrakciám do poslednej chvíle smiať a žartovať. Keď sa dcérka narodila, položili mi ju hneď na brucho, a maličké stvoreniatko sa s vypätím všetkých síl samo priplazilo a prisalo k môjmu prsníku. Táto chvíľa bola neopakovateľne nádherná :-)

Dojčenie s endometriózou

Pokiaľ je to možné, odporúčam ženám s endometriózou výhradné dojčenie aspoň do 4. ukončeného mesiaca bábätka. Časté a pravidelné dojčenie (teda bez prikrmovania) spôsobuje takzvanú "laktačnú amenorrheu", teda vysadenie menštruácie. Tento jav je spôsobený vysokou hladinou prolaktínu, prolaktín blokuje ovuláciu a teda aj menštruáciu.

Po zavedení príkrmov, respektíve po predĺžení najväčšej pauzy bez dojčenia na 6 a viac hodín (spravidla v noci), sa menštruačný cyklus obvykle do niekoľkých mesiacov obnoví.
Prvá menštruácia po pôrode môže byť výrazne odlišná od menštruácií, na aké ste boli zvyknutá pred otehotnením. Môže byť slabšia, kratšia a menej bolestivá, ale aj dlhšia a silnejšia. Menštruačné cykly po pôrode môžu byť skrátené aj predĺžené. Hladiny hormónov sa po pôrode potrebujú znovu vyladiť, tento proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Pri dojčení je zvýšená hladina hormónu prolaktínu, ktorý jednak udržiava tvorbu materského mlieka, ale vo vyšších koncentráciách zároveň potláča ovuláciu. To u žien ktoré dojčia aj po obnovení menštruačného cyklu môže spôsobiť zníženú kvalitu vajíčok, skrátenú luteálnu fázu, a postupné zhoršovanie estrogénovej dominancie, teda aj zvýšené riziko návratu problémov s endometriózou.

Mnohým ženám sa darí oddialiť návrat endometriózy aj intenzívnym kojením, ale len pokým sa neobnoví menštruačný cyklus. Ten sa obvykle dostaví 3 až 6 mesiacov po zavedení príkrmov, a vtedy nastáva čas zvážiť, či je vhodné ďalej pokračovať v kojení, alebo radšej uprednostniť zdravie matky.

Zvlášť u žien nad 30 rokov je zvýšené riziko, že ak žena pokračuje v kojení aj keď sa obnovil menštruačný cyklus, telo nedokáže súčasne produkovať dostatočne vysokú hladinu prolaktínu aj progesterónu. Žena vtedy síce menštruuje a ovuluje, ale vajíčka bývajú menej kvalitné, produkujú nedostatok progesterónu, a aj keď môže byť menštruačný cyklus zo začiatku až prekvapivo normálny, v priebehu pár mesiacov sa môžu prejavy endometriózy rýchlo obnoviť. Riešením môže byť používanie progesterónového krému počas luteálnej fázy, alebo odstavenie bábätka a zahájenie intenzívnejšej liečby vrátane byliniek a výživových doplnkov, ktoré sa žiaľ často vylučujú s kojením.

U žien, ktoré v blízkej dobe plánujú druhé tehotenstvo, je dobré dopriať telu aspoň na 6 mesiacov odpočinok od kojenia, doplniť si živiny a pripraviť telo na ďalšie tehotenstvo.

Kedy zvážiť odstavenie bábätka

Ak spĺňate jedno alebo viac nasledujúcich kritérií, zvážte, či nie je čas na odstavenie Vášho bábätka, alebo aspoň obmedzenie dojčenia.

  • Ak sa priebeh menštruácie s každým ďalším cyklom zhoršuje a príznaky endometriózy sa vracajú.
  • Ak dojčíte viac ako rok, a cítite, že Vás dojčenie príliš vyčerpáva.
  • Ak sa pokúšate znova otehotnieť, a napriek nechránenému pohlavnému styku sa nedarí počať dlhšie ako 6 mesiacov.

Myslite na to, že materské mliečko je pre Vaše dieťa určite dôležité, ale nemenej dôležitá je zdravá a spokojná mama. Niektoré možnosti prevencie a liečby endometriózy sú bezpečné aj počas dojčenia, iné je možné uplatniť až po odstavení dieťatka.

S prípadnými otázkami ohľadom odstavenia Vám určite ochotne poradí laktačná poradkyňa.

Autor článku: Helena Bieliková, Fertility konzultant