04.03.2018

Celostná liečba endometriózy

ilustratívny obrázok

Účinným a trvalým riešením problémov s endometriózou je celostná prírodná liečba zohľadňujúca životosprávu a psychiku ženy s endometriózou.

Životospráva pre ženy s endometriózou

Dobrá životospráva síce nezaručí stopercentné odstránenie všetkých príznakov endometriózy, ale určite pomôže zlepšiť kvalitu života a zvýšiť šance na zdravé tehotenstvo.

Pomocou prírodnej liečby je možné odstrániť endometriálne cysty, odstrániť ložiská a zrasty, niekedy sa podarí aj spriechodniť vajcovody. S vyhojením ložísk endometriózy sa postupne zmierňujú aj symptómy ako bolesti a silné krvácanie a zvyšuje sa plodnosť.

Ako konkrétne by mala vyzerať dobre zostavená celostná liečba? Liečba je najúčinnejšia vtedy, keď je zostavená vysoko individuálne, presne na mieru konkrétneho človeka. Každý sme iný, a preto neexistuje jedna univerzálna liečba vhodná pre všetkých - dokonca ani pre ženy s rovnakou diagnózou - endometrióza.

Mnohé vzorce a mechanizmy vzniku chorôb sú však podobné, a preto je možné uviesť aspoň zoznam hlavných bodov, ktoré by mali byť zohľadnené.

Prírodná liečba endometriózy

Zoznam najdôležitejších faktorov pre zostavovanie úspešnej liečby

1) Hormonálna rovnováha - urobiť hormonálny profil, skontrolovať hladiny hormónov: estradiol, progesterón, LH, FSH, prolaktín, androgény, hormóny štítnej žľazy, protilátky proti štítnej žľaze (anti-TG, anti-TPO), kortizol.

Kontrolné otázky:
 • Je menštruačný cyklus pravidelný?
 • Aká je celková dĺžka cyklu?
 • Dochádza k ovulácii? Ak áno, ktorý deň cyklu?
 • Aká dlhá je luteálna fáza?
 • Koľko dní trvá menštruačné krvácanie?
 • Objavujú sa príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS)?
 • Je v čase ovulácie prítomný plodný hlien?
 • Aké je libido?
 • Aké sú hladiny energie a obvyklá nálada?

2) Výživa - konzumovať skutočnú, kvalitnú, plnohodnotnú stravu bez chemikálií a prídavných látok. Zabezpečiť dostatočný príjem zdravých tukov, kvalitných bielkovín, zeleniny, ovocia, minerálov, vitamínov a enzýmov. Zabezpečiť dostatočný príjem omega-3 NMK, železa, horčíka, zinku, jódu, selénu, vitamínov A, D, E, vitamínov skupiny B (B6, B12, kyselina listová) - ideálne v prírodnej forme. Obmedzovať príjem lepku a cukru, živočíšne bielkoviny konzumovať s mierou.

Kontrolné otázky:
 • Aké je obvyklé stravovanie?
 • Aká je kvalita pokožky, vlasov, nechtov?
 • Mávate zvýšené chute na sladké/slané/kyslé, či iné netypické potraviny?

3) Trávenie a imunita - vylúčiť potravinové alergie a intolerancie, podporovať primeranú tvorbu žalúdočnej kyseliny, pravidelný príjem probiotík, uprednostňovať prírodnú liečbu pred užívaním syntetických hormónov, antibiotík a iných liekov. Imunite tiež škodí nadmerný stres, sedavé zamestnanie aj vyčerpávajúce športové aktivity.

Kontrolné otázky:
 • Máte nejaké alergické prejavy (ekzémy, senná nádcha, potravinové alergie, astma...)?
 • Ako zvládate bežné infekčné ochorenia? Bývate často chorá?
 • Mávate problém s trávením nejakých druhov potravín (nadúvanie, grganie, reflux, hnačky, zápchy, pálenie na jazyku, kýchanie po požití...)?

4) Vyvážený príjem a výdaj energie - nehladovať ani sa neprejedať. Hýbať sa harmonicky a primerane. Stres kompenzovať relaxačnými aktivitami. Spať pravidelne aspoň 7-8 hodín denne. Dlhodobá negatívna energetická bilancia spôsobuje poruchy ovulácie, imunity a hormonálnej regulácie, zle pôsobí aj na funkciu štítnej žľazy.

5) Celková fyzická kondícia - pre fyzické aj psychické zdravie je dôležité mať pevné a pružné telo, funkčné panvové dno a vzpriamené držanie tela. Kondíciu môže zhoršovať chronické ochorenie, silné bolesti, nadmerné krvácanie, operácie, tehotenstvo a pôrod, potrat, sedavé zamestnanie, dlhodobý stres, jednostranná fyzická záťaž aj nesprávne vykonávané cvičenie a ďalšie faktory. K náprave pomôže postupné zavádzanie korekčných cvičení (ideálne pod dohľadom fyzioterapeuta).

6) Duševná rovnováha - hovorí sa, že v zdravom tele sídli zdravý duch, platí to však aj opačne. Telo, v ktorom dlhodobo prebýva skleslá duša, nevydrží trvalo zdravé. K vzniku fyzických problémov prispievajú aj potlačené emócie. Zadržiavaný hnev poškodzuje funkciu pečene, strach škodí obličkám. K náprave pomáha relaxačné cvičenie ako jóga, dýchacie cvičenia, meditácie, aromaterapia, rôzne psychoterapeutické postupy.

Duševná rovnováha je dôležitá. Ilustračný obrázok.

Ciele prírodnej liečby

Pred zostavením a nasadením liečby premyslite a prehodnoťte ciele, ktoré chcete liečbou dosiahnuť. Identifikujte hlavné problémové oblasti.

Priame ciele - o týchto spravidla vieme:
 • Zlepšenie stavu endometriózy - zmiernenie bolesti a krvácania, zmenšenie cýst a ložísk, zmäkčenie a odstránenie zrastov, spriechodnenie vajcovodov.
 • Zlepšenie plodnosti - podpora ovulácie, podpora zdravej výstelky maternice, príprava na otehotnenie, podpora udržania tehotenstva.
 • Zlepšenie hormonálnej rovnováhy - predpokladom je dostatočný príjem živín, stabilná imunita, dostatočný spánok a odpočinok, primeraná psychická pohoda.
Nepriame ciele - týchto si možno nie sme vedomí:
 • Podpora zdravého trávenia - dobré trávenie je nevyhnutné pre správne vstrebávanie živín a činnosť imunity.
 • Stabilizácia imunity - dobre vyvážená imunita dokáže účinne bojovať s patogénmi, a zároveň nenapadá vlastné tkanivá a orgány (autoimunitné ochorenia.
 • Podpora funkcie orgánov, ktoré nepriamo ovplyvňujú naše reprodukčné zdravie: štítna žľaza, obličky a pečeň.
 • Zlepšenie svalovej rovnováhy - podpora správneho držania tela, spevnenie panvového dna, uvoľnenie blokád.
 • Zlepšenie prekrvenia a okysličenia brušných orgánov - podporí prívod kyslíka a živín a odvod odpadných látok z tkanív, zabezpečí sa tak lepšia regeneráciu tkanív, správna činnosť imunity a žliaz s vnútorným vylučovaním (hormonálna rovnováha).
 • Zlepšenie psychickej pohody a s tým súvisiace okolnosti - zdravá sebaláska, sebaprijatie, prijatie vlastnej ženskosti a sexuality.

Terapie vhodné pri endometrióze

Celostné terapie môžu výrazne urýchliť liečbu a zefektívniť prevenciu endometriózy.
Ktoré terapie nám môžu pomôcť pri endometrióze?
 • Zmena spôsobu stravovania - stravovanie podľa krvnej skupiny, autoimunitné stravovacie protokoly (GAPS, PALEO), ale aj prerušovaný pôst (Intermittent Fasting, IF). Vhodná strava dodáva telu potrebné živiny, pomáha zmierniť chronický zápal, stabilizuje imunitu, podporuje hormonálnu rovnováhu a teda aj plodnosť.
  Pamätajte, že každý sme iný, a pre každého môže byť vhodné iné zloženie stravy. Počúvajte preto predovšetkým svoje telo, a učte sa správne interpretovať možné príznaky neznášanlivosti určitých potravín (hnačky, nadúvanie, reflux, akné, náhla únava alebo bolesť hlavy po požití určitého jedla, a ďalšie).
 • Fyzioterapia a liečebné cvičenia - cvičenie metódou Mojžišovej, cvičenie metódou AVIVA, orientálne tance, hormonálna jóga, Pilátes a ďalšie. Fyzioterapia a vyvážený pohyb má zásadný a dosiaľ nedocenený vplyv na celkové zdravie a plodnosť. Spolupráca s fyzioterapeutom by mala byť samozrejmosťou pri všetkých chronických ochoreniach, dokonca aj v prípadoch, kde nevidíme jednoznačnú súvislosť s pohybovou sústavou, ako astma, bolesti hlavy, poruchy trávenia, poruchy plodnosti - endometrióza, syndróm PCO, poruchy ovulácie, neplodnosť, potraty a mnohé ďalšie.
 • Dýchacie cvičenia - dýchanie patrí k najviac zanedbávaným aspektom ľudského zdravia. Väčšina z nás dýcha plytko a rýchlo, bránicu takmer nezapájame. Následkom nedostatočného dýchania môžeme trpieť fyzickými aj psychickými neduhmi, ktoré sa bez odstránenia pravej príčiny len ťažko zlepšujú. Správnu techniku dýchania je možné natrénovať pomocou jednoduchých cvičení. Relaxačné bránicové dýchanie blahodárne pôsobí na nervovú sústavu, podporuje dobré okysličenie a prekrvenie celého tela, čím všestranne prospieva zdraviu a plodnosti.
 • Systémová enzymoterapia (SET) - systémová enzymoterapia je jedna z najuniverzálnejších a najúčinnejších terapií pre široké spektrum zdravotných problémov, a dá sa použiť aj pri liečbe neplodnosti a rôznych ochorení reprodukčných orgánov od cýst, myómov, endometriózy či zrastov až po imunologicky podmienené poruchy plodnosti.
 • Obklady a masáže ricínovým olejom - ricínový olej pri vonkajšom použití pomáha k miestnemu prekrveniu, aktivácii lymfatického a imunitného systému. Vďaka tomu dochádza k zmierneniu problémov s chronickým zápalom, deaktivujú a vstrebávajú sa cysty a ložiská endometriózy, zmäkčujú sa jazvy a zrasty. Masáže a obklady s ricínovým olejom pomáhajú riešiť neplodnosť a ochorenia reprodukčného systému vrátane endometriózy, myómov, anovulácie, PCOS, nepravidelnej menštruácie, nepriechodnosti vajíčkovodov či semenovodov a zníženej kvality spermií.
 • Bylinky - účinok záleží od konkrétnej byliny - pre optimálny priebeh liečby je vhodné poradiť sa z bylinkárom. Pri vnútornom použití bylinky pomáhajú hojiť sliznice, zlepšujú činnosť žalúdka, čriev, obličiek, pečene. Správne zvolené bylinky zlepšujú kvalitu sliznice maternice, podporujú ovuláciu, stabilizujú imunitu, dokážu zmierniť chronický zápal. K bylinkám vhodným pre ženy s endometriózou patrí pestrec mariánsky, koreň a listy púpavy, rebríček, nechtík, harmanček, medovka, echinacea, praslička, pŕhľava. Alchemilku a vitex pri endometrióze používajte len po porade s bylinkárom - tieto bylinky nie sú vhodné pre každú ženu.
 • Kúpele - derivačné, bylinkové sedacie kúpele a ďalšie. Derivačné kúpele stimulujú prekrvenie a správnu funkciu imunitného systému, sedacie bylinkové kúpele zmierňujú zápal, podporujú hojenie slizníc, vstrebávanie cýst a myómov.
 • Práca s psychikou - psychoterapia, meditácie, rôzne relaxačné techniky, rodinné konštelácie a ďalšie. Viac v článku Psychologické aspekty liečby endometriózy.

Výživové doplnky vhodné pri endometrióze

Rovnako ako pri strave a terapiách, aj pri výživových doplnkoch je potrebné zohľadniť individuálne potreby a priority. Uvádzame však zoznam takých výživových doplnkov, ktoré majú širokú využiteľnosť a sú univerzálne prospešné pre zdravie a plodnosť ženy.

 • Pestrec mariánsky - najúčinneiší prírodný prostriedok na regeneráciu a detoxikáciu pečene. Podporuje hormonálnu rovnováhu a plodnosť.
 • Rybí olej - jedinečný zdroj vysoko kvalitných omega-3 nenasýtených mastných kyselin
 • Vitamíny a minerály: horčík, zinok, selén, jód, vitamín C, vitamín D, B-komplex, kyselina listová (biologicky aktívna frma - metafolát).
 • Ašvaganda - jedinečný adaptogén podporujúci zdravé trávenie, imunitu (tlmí chronický zápal a autoimunitné reakcie, a zároveń podporuje obranyschopnosť), zlepšuje hormonálnu rovnováhu (stabilizuje funkciu štítnej žľazy aj hladiny pohlavných hormónov), podporuje plodnosť, aj psychickú pohodu.
 • Enzýmy - čerstvá surová alebo fermentovaná zelenina a ovocie alebo zelenina, šťava Aloe Vera, sušená šťava zo zeleného jačmeňa, serrapeptáza, nattokináza, Wobenzym a ďalšie produkty. Viz Systémová enzymoterapia (SET).
 • Zelené potraviny: zelený jačmeň, spirulina, chlorella.
 • Antioxidanty - prírodný vitamín C (citrónová šťava, kyslé bobuľové ovocie), pestrec mariánsky, zelené potraviny.
 • Berberin - získava sa z rastliny Dráč indický (Berberis aristata). Účinky: podporuje vylučovanie tráviacich žliaz, normalizuje funkčnosť črevného traktu a črevnej flóry - vhodné pri problémoch so zvýšenou priepustnosťou črevnej steny, protizápalové účinky, celkovo zvyšuje vitalitu organizmu. Podľa naturopatky Lary Briden (autorka knihy Period Repair Manual) je berberin vhodný výživový doplnok pre ženy s endometriózou, syndrómom PCO a inzulínovou rezistenciou.
 • MSM (Methylsulfonylmethan) - organická zlúčenina síry, zlepšuje trávenie, podporuje regeneráciu slizníc, znižuje zápal a bolesť svalov, funguje ako adaptogén - pomáha telu vysporiadať sa so stresom.
 • Probiotiká - zlepšenie trávenia, vstrebávania, imunity, psychickej pohody.
 • Bylinky rebríček, nechtík, echinacea, harmanček, čaj Lapacho, Boswellia (kadidlovník), dračia krv (Sangre de Drago).

Ďalšie informácie o prírodnej liečbe endometriózy nájdete na stránkach Fertility.sk.


Ak potrebujete pomoc alebo radu so zostavením liečby, neváhajte ma kontaktovať na maili info@fertility.sk, prípadne osloviť iných špecialistov na prírodnú liečbu endometriózy. Kontakty nájdete v článku Pomoc a podpora pre ženy s endometriózou.


Autor článku: Helena Bieliková, Fertility konzultant