16.12.2017

Príčiny vzniku endometriózy

ilustratívny obrázok

Príčina vzniku endometriózy je z lekárskeho pohľadu v súčasnosti nejasná. Vyvolávajúcim faktorom vzniku endometriózy často býva stres.

Príčina vzniku endometriózy je z lekárskeho pohľadu v súčasnosti nejasná. Uznáva sa však, že vyvolávajúcim faktorom endometriózy môže byť stres.

Z pohľadu celostnej medicíny vznik endometriózy okrem stresu súvisí aj s nevyváženým stravovaním, nedostatočným príjmom určitých živín, narušenou funkciou imunity, zhoršenou hormonálnou reguláciou, oslabeným panvovým dnom, zhoršeným prekrvením a okysličením reprodukčných orgánov, a ďalšími faktormi.

Veľký podiel na vzniku endometriózy majú psychosomatické faktory -  nevysporiadaný vzťah k matke, ženskosti, sexualite, nedostatočné sebavedomie a sebaláska, dlhodobá frustrácia z nemožnosti realizovať svoje túžby a sny, stresujúce zamestnanie v mužskom kolektíve.

Svoju rolu môže zohráva aj genetická predispozícia.

Príčina 1: Narušené trávenie a imunita, sklon k autoimunitným ochoreniam

V poslednej dobe sa endometrióza považuje predovšetkým za zápalové, autoimunitné ochorenie, podobne ako Lupus, reumatoidná artridíta, astma, ekzémy, autoimunitný zápal pankreasu či Hashimotova tyreoditída (autoimunitný zápal štítnej žľazy). Výskyt autoimunitných ochorení je čiastočne podmienený geneticky, preto sa aj endometrióza častejšie vyskytuje u žien, ktoré majú medzi blízkymi "pokrvnými" príbuznými osoby s ľubovoľným autoimunitným ochorením (otec či brat trpí alergiami či astmou), alebo majú príbuzné ženy s endometriózou alebo adenomyózou.

Správne vyladený imunitný systém je schopný rozpoznať a zlikvidovať bunky endometria, ak sa nachádzajú na nesprávnom mieste (kdekoľvek mimo dutinu maternice - na povrchu vaječníkov, čriev, v brušnej dutine a pod.). Zavlečené bunky môžu do iných orgánov vrásť len vtedy, keď je imunitný systém preťažený alebo nepracuje dostatočne.

Trávenie a imunita môže byť narušené vplyvom nevyváženej stravy (nadbytok cukru, lepku, stužené tuky, konzervanty), nezistených potravinových alergií alebo intolerancií, užívania liekov alebo syntetických hormónov, nadmerného stresu a ďalších faktorov.

Pre dobrú funkciu imunity sú dôležité tieto faktory:
 • dobrý stav žalúdočnej kyseliny, čreva a črevnej mikroflóry,
 • dostatok pohybu a primerané okysličenie organizmu,
 • dobrá výživa - zásobenie všetkými kľúčovými živinami, pre imunitu sú obzvlášť dôležité kvalitné bielkoviny, zinok, selén, vitamín D a C,
 • dostatočná enzymatická aktivita - viac sa dočítate v článku Systémová enzymoterapia,
 • eliminácia prítomnosti parazitov a chronických infekcií.

Príčina 2: Estrogénová dominancia

Pojem estrogénová dominancia je zaužívaný v oblasti alternatívnej medicíny na pomenovanie stavu, keď estrogény prevažujú nad progesterónom. Niekedy je tento stav potvrdená vyšetrením, často sa však dá identifikovať aj na základe symptómov ako silné menštruačné krvácanie, výrazné prejavy PMS, endometrióza, adenomyóza a pod.

Krvné vyšetrenie hormónov u žien s prejavmi estrogénovej dominancie môže ukázať:

Estradiol Progesterón Zhodnotenie
v norme
znížený
Estrogénovú dominanciu spôsobuje nedostatok progesterónu, čo je obvykle spôsobené anovulačnými cyklami, predčasným zlyhaním žltého telieska, chronickým zápalom alebo nadmerným stresom.
Príčinou anovulácie môže byť tiež nedostatok niektorých živín, často chýba jód.
zvýšený
v norme
Estrogénovú dominanciu spôsobuje prevaha estradiolu. Stav môže byť spôsobený nadváhou (tukové tkanivo produkuje estradiol) alebo inými faktormi.
Progesterónu je dostatok - u žien, ktoré nepoužívajú hormonálne lieky s progesterónnym účinkom to znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou nebude problém v ovulácii - tá zrejme prebieha pravidelne a žlté teliesko funguje správne.
zvýšený
znížený
Estrogénovú dominanciu spôsobuje zvýšená hladina estrogénov v kombinácii so zníženou hladinou progesterónu. Príčinou je pravdepodobne nepravidelná ovulácia, alebo anovulácia, v kombinácii s chronickým zápalom, chronickým stresom alebo nadváhou.
Príčinou anovulácie môže byť tiež nedostatok niektorých živín, často chýba jód.
v norme
v norme
Estrogénová dominancia môže byť spôsobená endokrinnými disruptormi (chemikálie narušujúce hormonálnu reguláciu - pomáha detox) alebo nedostatkom jódu. Nedostatok jódu narušuje funkciu štítnej žľazy, spôsobuje hypersenzitivitu estrogénnych receptorov (telo silno reaguje aj na nižšiu koncentráciu estrogénov), a potláča ovuláciu (na ovuláciu vaječníky potrebujú dostatok jódu).
Sú to práve estrogény, ktoré stimulujú rast endometria (sliznice maternice) a smutnou skutočnosťou je, že v dnešnej dobe veľký počet žien aj dievčat vo fertilnom veku trpí hormonálnou nerovnováhou zvanou estrogénová dominancia.

Pod estrogénovou dominanciou rozumieme zvýšenú hladinu estrogénov, alebo nedostatok progesterónu, ktorý by ich účinok brzdil. Tento stav spôsobuje široké spektrum príznakov a zdravotných problémov:

 • znižuje plodnosť,
 • zvyšuje riziko vzniku endometriózy,
 • zvyšuje riziko vzniku vaječníkových cýst,
 • zvyšuje riziko myómov,
 • zvyšuje riziko rakoviny maternice a prsníkov,
 • a ďalšie.

Význam estrogénovej dominancie pre vznik endometriózy okrem iného potvrdzuje overená skutočnosť, že počas tehotenstva sa väčšine žien s endometriózou výrazne uľaví - počas tehotenstva totiž dlhodobo prevažuje vplyv gestagénov (hCG, progesterón), ktoré tlmia účinok estrogénov. Vďaka tomu si ženy s endometriózou v tehotenstve nielen odpočinú od problematickej menštruácie, ale obvykle dochádza aj k vyhojeniu ložísk endometriózy.

Estrogénovú dominanciu spôsobuje niekoľko faktorov:
 • nadváha - tukové tkanivo produkuje estrogény,
 • narušená funkcia pečene, kedy pečeň nedostatočne premieňa estrogén na estriol, ktorý už nespôsobuje bujnenie endometriálneho tkaniva,
 • nadmerný príjem chemikálií z prostredia (xenoestrogény a ďalšie chemikále narušujúce hormonálnu rovnováhu) - obvykle hlavne zo stravy či vstrebávanie pokožkou z kozmetiky,
 • nedostatočná produkcia progesterónu spôsobená anovuláciou alebo tvorbou nekvalitných vajíčok a predčasným zlyhaním žltého telieska,
 • nedostatok niektorých živín - vitamínu A a D, jódu, zinku, horčíka, selénu, zdravých tukov,
 • nadbytok medi v organizme (môže byť aj následok užívania hormonálnej antikoncepcie alebo medeného IUD),
 • nevyvážené stravovanie,
 • nedostatok pohybu a kyslíka,
 • stres.

Príčina 3: Nedostatočné okysličenie a prekrvenie reprodukčných orgánov

Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, nedostatočná enzymatická aktivita a plytké dýchanie sú hlavné faktory prispievajúce k nedostatočnému prekrveniu oblasti malej panvy a reprodukčných orgánov.

"Nedokrvené" podvyživené vaječníky neprodukujú dostatočne kvalitné vajíčka na vyváženie estrogénov progesterónom. Slabo prekrvená maternica organizmu často poslúži ako skladisko odpadných látok, čo ďalej narušuje zdravú funkciu sliznice a priebeh menštruácie.

Ďalšie možné príčiny

 • retrográdna (spätná) menštruácia, kedy sa krv z maternice dostáva späť do vajíčkovodov a nesie so sebou endometriálne tkanivo,
 • premena (metaplázia) buniek v brušnej dutine,
 • nutričná podvýživa - strava neobsahuje dostatok živín (často paradoxne aj v kombinácii s nadváhou pri kaloricky bohatej strave), alebo je narušené vstrebávanie živín v tenkom čreve (napr. pri celiakii),
 • Genetická porucha - napríklad anomália komplexu génov RCCX na 6. chromozóme dokáže spôsobiť narušenie imunity, hormonálnu nerovnováhu, zníženú odolnosť voči stresu a zhoršený krvný obeh, čím sú pokryté všetky tri hlavné príčiny vzniku endometriózy. Ďalším charakteristickým príznakom tejto genetickej odchýlky je hypermobilita kĺbov a väzív. Viac informácií nájdete v článku Čo má spoločné hypermobilita kĺbov, poruchy imunity, endometrióza, PCOS a ďalšie chronické ochorenia?

Zdroj: Fertility.sk