18.12.2017

Liečba endometriózy

ilustratívny obrázok

Endometrióza je ochorenie zasahujúce množstvo biologických procesov v organizme, k jej liečbe je preto dôležité tiež pristupovať komplexne. Na prevenciu a udržanie dobrého zdravotného stavu sú vhodné šetrné prírodné možnosti liečby - úprava stravy, cvičenie, relaxačné aktivity a ďalšie.

Konvenčná liečba

Konzervatívne metódy liečby ponúkajú možnosť rýchleho zlepšenia, účinky však málokedy bývajú dlhodobé.

Chirurgická liečba (operácia)

Chirurgická liečba umožní odstrániť endometriálne cysty, zrasty a ložiská. Chirurgický zákrok pomáha zlepšiť zdravotný stav žien, ktoré majú natoľko pokročilú endometriózu, že menej invazívne spôsoby liečby nie sú dostatočne účinné.

Laparoskopická operácia endometriózy

V pravom slova zmysle sa nejedná o liečbu, ale o odstránenie následkov ochorenia. Ak žena po operácii nepodstúpi zmeny životosprávy, je veľká pravdepodobnosť, že sa endometrióza vráti.

Vyššiu úspešnosť vykazuje precízna excízia všetkých viditeľných ložísk endometriózy na špecializovaných lekárskych pracoviskách, avšak stále je riziko, že ložiská vzniknú znova (metapláziou alebo retrográdnou menštruáciou), alebo že niektoré ložisko bolo prehliadnuté a umožní ďalšie šírenie ochorenia.

Niektorí lekári svojim pacientkám odporučajú hysterektómiu (chirurgické odstránenie maternice) prípadne aj s ovarektómiou (odstránenie vaječníkov) ako riešenie endometriózy. 

Hysterektómia a ovarektómia uvrhne ženu do predčasnej menopauzu a spôsobí jej doživotnú neplodnosť. Hysterektómia nie je ani zárukou úľavy od symptómov endometriózy - ložiská endometriózy môžu ďalej rásť na iných miestach v brušnej dutine.

Viac informácií o hysterektómii môžete získať v dokumente Ženská anatómia a riziká hysterektómie v češtine, alebo na stránkach HERS Foundation v angličtine.

Riziká chirurgickej liečby

Každá operácia prináša riziko vzniku ďalších zrastov, šírenie ložísk, po operácii je zvýšené riziko infekcie a ďalšie komplikácie. Každá operácia je neprirodzený zásah do organizmu, rekonvalescencia môže trvať týždne až mesiace. Ak žena neuskutoční ižiadne ďalšie zmeny vo svojej životospráve a prístupe k životu, už niekoľko mesiacov po operácii môže byť po zdravotnej stránke v rovnakom alebo horšom stave ako pred operáciou.

Hormonálna liečba

Hormonálna antikoncepciaHormonálna liečba (hormonálna antikoncepcia, syntetické gestagény a iné) môže dočasne zmierniť príznaky tejto choroby, znižuje sa riziko šírenia ložísk endometriózy, pri dobrej znášanlivosti liečby sa ložiská endometriózy dočasne deaktivujú alebo aj čiastočne vstrebajú.

Riziká hormonálnej liečby

Nie každá žena dobre toleruje užívanie syntetických hormónov, mnohé pociťujú nepríjemné vedľajšie príznaky ako nevoľnosť, depresia, strata libida, zhoršené trávenie a imunita, narušená funkcia pečene, zvýšená zrážanlivosť krvi, zvýšené riziko vzniku trombózy.

Ak počas užívania hormonálnej liečby žena nepodnikne ďalšie preventívne opatrenia v oblasti životosprávy, po vysadení hormonálnej liečby sa endometrióza zvykne vrátiť, často s ešte väčšou intenzitou.

Alternatívna, prírodná liečba

Prírodná medicína ponúka účinné možnosti prevencie a zlepšenia zdravotného stavu žien s endometriózou a adenomyózou - pomôže zmena životosprávy, bylinky, hydroterapia, detoxikácia a ďalšie postupy.

Prírodná liečba endometriózy

Prírodná liečba síce nezaručí stopercentné odstránenie všetkých príznakov endometriózy, ale určite pomôže zlepšiť kvalitu života a zvýšiť šance na zdravé tehotenstvo. Pomocou prírodnej liečby je možné odstrániť endometriálne cysty, odstrániť ložiská, zrasty, niekedy sa podarí aj spriechodniť vajcovody. S vyhojením ložísk endometriózy sa obvykle postupne zmierňujú aj symptómy ako bolesti a silné krvácanie a zvyšuje sa plodnosť.

Viac sa dočítate v článku Prírodná liečba endometriózy.

Prehľad možností liečby endometriózy, ich výhody a nevýhody

Všetky dostupné možnosti liečby endometriózy majú svoje výhody a nevýhody, preto nasleduje tabuľka s prehľadom možných výhod a rizík jednotlivých prístupov a terapií.


výhody
nevýhody
laparoskopická operácia - diagnostika a odstránenie cýst a ložísk endometriózy
presná diagnostika, určenie miesta a rozsahu endometriálnych ložísk, a okamžité odstránenie väčšiny stredných a veľkých endometriálnych ložísk a cýst a zrastov
riziko rozšírenia ložísk endometriózy, možnosť vzniku nových zrastov, bežné riziká spojené s každou operáciou (zápal, krvácanie a i.)
hysterektómia (chirurgické odstránenie maternice)
trvalé ukončenie problémov spojených s menštruačným krvácaním (silné krvácanie a bolesti)

Trvalá neplodnosť, pretrvávajúce riziko vzniku nových endometriálnych ložísk a cýst - obvykle definitívne ukončí až menopauza, bežné riziká spojené s každou operáciou (zápal, krvácanie a i.).

Výskumy o dlhodobých vplyvoch hysterektómie na zdravie ženy tiež potvrdili zvýšenie rizika ďalších zdravotných komplikácií ako poruchy funkcie panvového dna, prolaps panvových orgánov, močová alebo fekálna inkontinencia, poškodenie močovodov alebo močového mechúra, poškodenie črevnej funkcie (zvýšené riziko hnačiek, zápchy), poškodenie nervov, zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, zvýšenie rizika niektorých druhov rakoviny, zvýšenie rizika neurodegeneratívnych ochorení.

Kvalitu života ženy ovplyvní aj riziko zníženia libida, pri úplnom  odstránení maternice aj s čípkom sa môže znížiť schopnosť ženy dosiahnuť orgazmus. 

Viac informácií o hysterektómii - metódach, rizkách atď - v angličtine

Zdroje: [1], [2], [3]

ovarektómia (chirurgické odstránenie vaječníkov)
pri obojstrannej ovarektómii - trvalé odstránenie rizika vzniku endometriálnych cýst na vaječníkoch

bežné riziká spojené s každou operáciou (zápal, krvácanie a i.)

pri obojstrannej (bilaterálnej) ovarektómii - trvalá neplodnosť, okamžitý nástup menopauzy,

pri jednostrannej (unilaterálnej) ovarektómii - zníženie ovariálnej rezervy, zhoršenie kvality produkovaných vajíčok, zhoršenie plodnosti

hormonálna liečba (hormonálna antikoncepcia)
dočasné zníženie (nie však úplné odstránenie) rizika vzniku endometriálnych cýst a rozširovania ložísk endometriózy
počas užívania hormonálnej antikoncepcie neprebieha ovulácia, takže sa neprodukuje progesterón a ďalšie prirodzené hormóny,
stúpa riziko vzniku krvných zrazenín,
narušuje sa črevná mikroflóra a imunita,
počas užívania je častý výskyt depresií, zníženého libida a ďalších psychických porúch,
mesiace až roky po vysadení pretrváva riziko hormonálnej nerovnováhy, anovulácie, zvyšuje sa riziko problémov s menštruačným cyklom - PMS, endometrióza, PCOS,
zvyšuje sa riziko neplodnosti,
12 aj viac mesiacov po vysadení HAK je pri otehotnení zvýšené riziko genetických anomálií a spontánnych potratov
neprerušované užívanie syntetických gestagénov na potlačenie ovulácie a menštruačného cyklu - nastáva dočasná menopauza (napr. Visanne)

U žien ktoré túto liečbu tolerujú, neprerušované užívanie gestagénov spôsobí dočasné prerušenie menštruačného a ovariálneho cyklu, s čím súvisí dočasné potlačenie prejavov-symptómov endometriózy.

K ďalším benefitom môže patriť dočasné zníženie (nie však úplné odstránenie) rizika vzniku endometriálnych cýst a rozširovania ložísk endometriózy, možné je aj zmenšenie existujúcich endometriálnych ložísk a cýst.

podráždenosť, depresie, bolesti hlavy, pretrvávajúce vaginálne krvácanie alebo špinenie, pretrvávajúce cyklické bolesti aj pri neprerušovanom užívaní, bolesti brucha, bolesti hlavy, zväčšenie a bolesti prsníkov
užívanie syntetických foriem progesterónu na podporu luteálnej fázy (progestíny - napr. Utrogestan, Duphaston)
niektorým ženám užívanie progestínov pomáha zmierniť nepríjemné symptómy spojené s nedostatočnou tvorbou vlastného progesterónu pri anovulácii, predčasnom zlyhaní žltého telieska a v iných situáciách
synteticky vyrobené progestíny nemajú rovnaký účinok ako biologicky identický progesterón, a ich funkciu plnia len čiastočne
pri užívaní progestínov stúpa riziko poškodenia pečene, vzniku krvných zrazenín, depresií, alergické reakcie, opuchy, problémy s dýchaním, bolesti hlavy, bolesti pŕs, nevoľnosti, ospalosť...
užívanie biologicky identického progesterónu na podporu luteálnej fázy (progesterónový krém alebo kapsule)
pomáha zmierniť nepríjemné symptómy spojené s nedostatočnou tvorbou vlastného progesterónu pri anovulácii, predčasnom zlyhaní žltého telieska a v iných situáciáchmožné alergické reakcie na prídavné látky v kréme alebo kapsulách,
riziko predávkovania progesterónom pri nedodržaní správneho dávkovania (dočasné, minimálne zdravotné riziko)

UPOZORNENIE: progesterónový krém či kapsule bez ďalšej liečby málokedy stačia na zastavenie rastu endometriálnych ložísk, slúži len ako podporná liečba k iným prírodným terapiám, alebo na podporu udržania tehotenstva u žien s nízkou hladinou progesterónu.
alternatívna, prírodná liečba
prírodná liečba prospieva celkovému zdraviu a plodnosti,
minimálny výskyt vedľajších účinkov,
pri dodržiavaní správne zostavenej liečby dochádza k vyhojeniu ložísk endometriózy aj adenomyózy, dochádza k zmenšeniu a vyhojeniu endometriálnych ložísk a zrastov, môže dôjsť aj k spriechodneniu vajcovodov
pomalší nástup účinku liečby (obvykle 2 až 6 mesiacov),
ak je endometrióza diagnostikovaná až v štádiu cýst väčších ako 5cm, nemusí byť prírodná liečba dostatočne razantná na zastavenie rastu a vstrebanie cýst - niekedy je nutné pristúpiť k chirurgickému odstráneniu cýst, a potom pokračovať s prírodnou liečbou na prevenciu vzniku ďalších cýst a ložísk, či podporu plodnosti,
nutnosť doživotne dodržiavať aspoň udržiavací liečebný režim,
vyššie finančné náklady na výživové doplnky

Informácie o endometrióze sú čerpané z nasledujúcich zdrojov:

https://www.fertility.sk/sk_SK/problemy/endometrioza/
http://www.psychologia.sk/forum/read.php?id=174849
http://primar.sme.sk/c/4116990/endometrioza.html
http://www.casopismamina.sk/mamina/zdravie/endometrioza-stale-zahadna.html
http://www.healthworld.cz/syrael/?content=verejnost&page=endometrioza