14.12.2017

Čo je endometrióza

ilustratívny obrázok

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú buď v iných tkanivách maternice (vo svalovine) alebo mimo maternice, napríklad vo vajíčkovode, vo vaječníku, na črevách, v močovom mechúri, na pobrušnici alebo v rôznych iných orgánoch tela. Tieto ložiská každý mesiac reagujú na cyklické hormonálne zmeny, rovnako ako výstelka maternice - sliznica v ložiskách narastá, s príchodom menštruácie sa začne odlučovať a krvácať. Krvácanie spôsobuje zápal a intenzívnu bolesť.

Výskyt endometriózy

Endometrióza postihuje asi 10 až 15 percent žien vo fertilnom veku. Pri cca. 6 % až 8 % zo všetkých gynekologických operácií bývajú nájdené endometriózy. Presné údaje o častosti ochorenia neexistujú, lebo mnoho postihnutých žien je bez ťažkostí, a ochorenie sa preto neobjaví. Pravdepodobnosť ochorenia na endometriózu sa zvyšuje vekom až do nástupu do klimaktéria, a potom rapídne klesá. Diagnóza sa väčšinou stanovuje medzi 20. a 40. rokom života.

Umiestnenie ložísk endometriózy

Podľa umiestnenia ložísk endometriózu rozdeľujeme na štyri základné typy:

 1. Endometrióza peritoneálna - ložiská sa vyskytujú na pobrušnici.
 2. Endometrióza ovariálna - ložiská sa vyskytujú na vaječníku. Tento typ je charakteristický výskytom farebných ložísk na povrchu vaječníka, ktoré sa môžu vnoriť do hĺbky vaječníka a vytvoriť cystu veľkosti aj niekoľkých centimetrov. Táto cysta sa nazýva endometrióm alebo endometriózna cysta. Pre svoj obsah hnedastej tekutiny býva často označovaná ako térová alebo čokoládová cysta.
 3. Endometrióza rektovaginálneho septa - ložiská sa vyskytujú v prepážke medzi pošvou a konečníkom. Táto endometrióza podlieha len minimálnym zmenám v priebehu menštruačného cyklu a prejavuje sa trvalou a veľkou bolesťou.
 4. Adenomyóza - ložiská sa vyskytujú vnútri svaloviny maternice. Prejavuje sa zvýšeným krvácaním, bolestivou a zväčšenou maternicou a ďalšími príznakmi typickými pre endometriózu ako bolestivá menštruácia, bolesti pri pohlavnom styku a dlhodobá bolesť v oblasti panvy.

Rozsah a závažnosť endometriózy

Rozlišujú sa štyri stupne záavažnosti / rozsahu endometriózy:

 • Endometrióza 1. stupňa (minimálna) - len malé povrchové ložiská a niekoľko nepatrných zrastov.
 • Endometrióza 2. stupňa (mierna) - nekoľko väčších ložísk v rektovaginálnej oblasti.
 • Endometrióza 3. stupňa (stredná) - ako predchádzajúce, a navyše ložiská endometriózy na vaječníkoch a viac zrastov.
 • Endometrióza 4. stupňa (ťažká) - ako predchádzajúce, plus veľké ložiská (endometriálne cysty) na vaječníkoch a rozsiahle zrasty.

Fakty o endometrióze

 • 56% žien s endometriózou si myslí, že ak by ich gynekológ mal viac informácií o endometrióze, boli by diagnostikované omnoho skôr.
 • Intenzita symptómov endometriózy nie je úmerná rozsahu ochorenia. Neexistuje súvislosť medzi prítomnosťou a početnosťou symptómov endometriózy, a závažnosťou ochorenia.
 • 32% žien s endometriózou trpí depresiami súvisiacimi s ich ochorením.
 • 2/3 žien s endometriózou nepovažuje (konvenčnú) liečbu bolesti za dostačujúcu. Dostupné lieky proti bolesti nedokážu účinne potlačiť bolesti spôsobené endometriózou.
 • Tehotenstvo nie je liečba endometriózy. Počas tehotenstva sa len dočasne zmiernia symptómy.
 • Hysterektómia nie je liečbou endometriózy. Ak zvažujete túto možnosť, presvedčte sa, že máte dostatok informácií o všetkých dostupných možnostiach liečby. Podrobné informácie o hysterektómii v angličtine nájdete na stránkach HERS Foundation.
 • 33% žien s endometriózou bolo povedané, že chorobu predstierajú, a je to len v ich hlave.
 • 45% žien s endometriózou uvádza, že endometrióza ovplyvnila ich vzťahy s rodinou a priateľmi.
 • Účinným a trvalým riešením problémov s endometriózou je celostná prírodná liečba zohľadňujúca životosprávu a psychiku ženy s endometriózou.

Zdroj: Fertility.sk