Články o endometrióze

12.03.2019

EndoAwareness 2019

Marec je mesiac povedomia o endometrióze. Pri tejto príležitosti pridávam pár obrázkov a súborov, ktoré môžete zdieľať na svojej stránke, blogu či sociálnych sieťach. Cieľom kampane je zlepšiť povedomie verejnosti o endometrióze a jej symptómoch.

Kateřina Váňová: "Nespoléhejte jen na léky a lékaře"

Každá žena si musí uvědomit, že tělo a zdraví má ve svých rukou a že neexistuje univerzální návod, jak jej řídit, i když jim lékaři či jiní lidé budou tvrdit něco jiného. Léčba velmi často začíná v naší hlavě a to tím, že pochopíme vlastní nemoc a co my samy můžeme dělat pro její vyléčení nebo alespoň zpomalení.

24.03.2018

Emma Hradecká: "Důležité je dělat to, co vede k pocitu zdraví a spokojenosti"

Nenechte se přesvědčit, že celoživotní braní hormonů a opakované operace jsou to jediné, co máte k dispozici. Některé věci možná neovlivníte tak, jak byste si přály, ale spoustu naopak ano. Váš život může být kvalitní a spokojený.

21.03.2018

Gabriela Tuatti: "Endometriózu mají převážně ženy, které nejsou propojeny se svou ženskou podstatou"

Vše se musí trénovat, i láska k sobě samé. Zpočátku to může být mechanické, ale když vytrváme, stane se to naší součástí. Takže za mě trénovat, trénovat, trénovat. Být k sobě milosrdná, nesoudit a nehodnotit okolí, protože tím poškozuji jen sebe sama.

19.03.2018

MUDr. Tereza Indrielle-Kelly, BSc.: "Trest a utrpenie nejdú v rovnakej línii ako odpustenie a uzdravenie"

Endometrióza svojím chronickým charakterom a dramatickým efektom na život pacientok vyžaduje pozornosť niekoho, kto pacientku nikdy nepošle preč so slovami "Nič sa s tým nedá urobiť, choďte domov". Endometrióza je síce zdĺhavé ochorenie, ale tá zložka, ktorú je žena schopná ovplyvniť, je obrovská. Myslím, že sa vždy dá niečo robiť, len sa musí hľadať ďalej a ďalej.

Fertility koučka Marcela Korčeková: "Snažte sa pozitívne myslieť a majte nádej"

Aby sme zmenili to, čo je v našom živote zlé a nefunkčné, musíme veriť, že máme život vo svojich rukách. Každý človek dokáže zmeniť aj svoje utrpenie na výzvu a dokonca aj na dobrodružstvo. Kľúčové tu je, že musí sám chcieť, a dospieť k poznaniu, že on/ona je tvorcom svojho života.

Pavla Filipová: Bolest i vztah k menstruaci zásadně ovlivňují plodnost

U endometriózy může mít zásadní vliv na plodnost samotná bolestivá menstruace a vztah k ní. Žena vyčerpaná bolestivou menstruací může mít stažené nebo naopak úplně vysílené pánevní dno, které pak brání otěhotnění či donošení miminka.

Pavla Filipová: Fyzioterapie pomáhá i při endometrióze

Fyzioterapie může mnohdy zásadním způsobem pomoci i při onemocněních, které nemají zdánlivě přímou souvislost s pohybovým či nervovým systémem.

04.03.2018

Celostná liečba endometriózy

Účinným a trvalým riešením problémov s endometriózou je celostná prírodná liečba zohľadňujúca životosprávu a psychiku ženy s endometriózou.

01.03.2018

Pomoc a podpora pre ženy s endometriózou

Nech Vás trápi čokoľvek - bolesť, strach, osamelosť či problémy s otehotnením, vedzte, že na to nie ste sama. Tu nájdete zoznam kontaktov na ľudí, ktorí Vám môžu pomôcť - lekári, naturopati, psychológovia, ale aj ďalšie ženy s endometriózou.

01.03.2018

Psychologické aspekty liečby endometriózy

Veľký podiel na vzniku endometriózy majú psychosomatické faktory - nevysporiadaný vzťah k matke, ženskosti, sexualite, nedostatočné sebavedomie a sebaláska, dlhodobá frustrácia z nemožnosti realizovať svoje túžby a sny, stresujúce zamestnanie v mužskom kolektíve.

19.12.2017

Život s endometriózou

S endometriózou sa dá žiť. Keď raz endometrióza zavíta do Tvojho života, život už pravdepodobne nikdy nebude taký, ako predtým. Aký bude Tvoj život s endometriózou? To záleží predovšetkým od Teba.

18.12.2017

Liečba endometriózy

Endometrióza je ochorenie zasahujúce množstvo biologických procesov v organizme, k jej liečbe je preto dôležité tiež pristupovať komplexne. Na prevenciu a udržanie dobrého zdravotného stavu sú vhodné šetrné prírodné možnosti liečby - úprava stravy, cvičenie, relaxačné aktivity a ďalšie.

18.12.2017

Diagnostika endometriózy

Pre optimálny výsledok liečby je dôležité diagnostikovať endometriózu čo možno najskôr. V záujme včasnej diagnostiky je potrebné verejnosť aj lekárov dostatočne informovať o výskyte a prejavoch endometriózy.

16.12.2017

Príčiny vzniku endometriózy

Príčina vzniku endometriózy je z lekárskeho pohľadu v súčasnosti nejasná. Vyvolávajúcim faktorom vzniku endometriózy často býva stres.

14.12.2017

Vplyv endometriózy na plodnosť

Endometrióza negatívne ovplyvňuje kvalitu vajíčok, dráždi imunitu a môže spôsobiť problémy s otehotnením z imunologických príčin. Zrasty môžu tiež spôsobovať mechanické prekážky v otehotnení.

14.12.2017

Čo je endometrióza

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú buď v iných tkanivách maternice (vo svalovine) alebo mimo maternice, napríklad vo vajíčkovode, vo vaječníku, na črevách, v močovom mechúri, na pobrušnici alebo v rôznych iných orgánoch tela. Tieto ložiská každý mesiac reagujú na cyklické hormonálne zmeny, rovnako ako výstelka maternice - sliznica v ložiskách narastá, s príchodom menštruácie sa začne odlučovať a krvácať. Krvácanie spôsobuje zápal a intenzívnu bolesť.

13.12.2017

Závažné komplikácie neliečenej endometriózy

Článok o možných dôsledkoch neliečenej endometriózy - pre silnejšie povahy.

13.12.2017

Príznaky endometriózy

Endometrióza je ochorenie, ktoré prebieha skryto, bez vonkajších príznakov. Najčastejším symptómom endometriózy je bolesť v panvovej oblasti. Bolesti bývajú najsilnejšie v čase menštruácie, ale rôzne symptómy môžu byť prítomné v priebehu celého menštruačného cyklu. Na rozdiel od menštruačných bolestí ktoré prežívajú zdravé ženy však môže byť bolesť pri endometrióze taká silná, že ženu celkom vyradí z bežného života. Voľne predajné lieky na tlmenie bolesti často nie sú dosť silné na úplné prekonanie bolesti.